ОСББ – ЯК ЕЛЕМЕНТ ВІДПОВІДАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

1332937692

Близько 95% мешканців багатоповерхівок , які вже десятиріччя потому, як приватизували або придбали свої квартири і до цього часу  хибно вважають, що квартира – це моє, а сам будинок і все що в ньому та на ньому – ЖЕКівське або  міської влади.

Від того, що завдяки менталітету наших людей більшість громадян частіше ставиться з недовірою до ініціатив держави, то у мешканців багатоповерхівок частує така думка про інституцію ОСББ, що : «нам бажають скинути державні наявні проблеми на наші плечі». Чи є підстави так думати? Давайте розберемося…

На сьогодні так склалося, що більшість мешканців багатоповерхівок , які  мають у власності свої квартири  у житловому будинку і до цього часу  хибно вважають, що квартира – це моє, а сам будинок і все що в ньому та на ньому – ЖЕКівське чи міської влади. Чесно кажучи, наявність такої думки цілком зрозуміла, особливо якщо вона висловлюється людьми старшого покоління. Їх десятиріччями привчали до того: ви ходіть на роботу, а все інше за вас буде вирішувати держава. І такі люди, у більшості, дійсно не взмозі змінити свій світогляд та вважають що так і повинно бути.  Вони до сих пір платять “квартплату” у власних приватизованих квартирах…

Але, насправді, ми всі є власниками не тільки своїх квартир у багатоквартирному будинку, але одночасно співвласниками всієї будівлі, мереж, супутніх елементів та конструкцій будинку. Тобто, ніякий ЖЕК чи міська рада не є власником такого будинку, навіть якщо він і досі вважається у них в паперах «комунальною власністю»

Робимо перший головний месседж :

Всі власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Це законодавча аксіома. Утримання належним чином власності (співвласності) є обов’язком кожного і тому кожний власник зобов’язаний приймати участь в такому утриманні, відповідно до своєї майнової частки.

Згідно з Цивільним Кодексом України, розпорядження таким майном здійснюється за згодою всіх співвласників.

 Що мається на увазі – розпоряджатися?  Це значить визначитися щодо способу утримання свого будинку, тобто обрати для цього або свій «рідний» ЖЕК, або керуючу компанію чи приватне підприємство, або обрати шлях самостійного утримання – самозабезпечення. Як прийняти таке рішення що би всі залишилися задоволені? У малих будинках  з невеликою кількістю квартир це можливо втілити у життя, але домовитися 100% співвласникам у п’яти-дев’ятиповерхівці – взагалі неможливо. Завжди у будинку знайдуться люди, яким буде щось не до вподоби. У такому випадку механізмом прийняття необхідних рішень в умовах спільної власності є ОСББ з  її демократичними постулатами. При цьому правовий режим власності не змінюється, ОСББ не стає власником квартир, нежитлових приміщень або споруд чи іншого конструктивного майна у будинку.

Другий месседж :

Метою створення ОСББ є легітимне прийняття спільних рішень щодо  питань утримання та використання спільного майна у житловому фонді.

ОСББ – це не „міні–ЖЕК”, як багато хто вважає, а добровільно створена юридична особа з власників квартир та приміщень будинку, що виступає у господарських відносинах, як представник цих власників – споживачів житлово-комунальних послуг.

На сьогодні, у наданні житлово-комунальних послуг діють такі договірні відношення : Виконавець (наприклад ЖЕК) – Споживач (власник квартири). Тому, якщо наприклад, прибиральниця від ЖЕКу погано прибирає у під’їзді, ви зможете вимагати перерахунку недоотриманої послуги лише персонально, по акту-претензії, і саме на свою площу квартири.

У разі відношень : Виконавець (ЖЕК) – Споживач (ОСББ),  оплата за надану послугу буде відбуватися від всього будинку, з можливістю взагалі розірвати господарські відносини з неналежним виконавцем. Зрозуміло, що такий підхід в рази піднімає якість виконання робіт.

Третій месседж:

Для виробників і виконавців житлово-комунальних послуг, власне, ОСББ – ті ж самі споживачі,  лише організовані.

Дуже значущим  моментом є те, що на сьогодні в тарифі від ЖЕКу не передбачені гроші на капітальний ремонт будинку. Саме ОСББ, як неприбуткова організація може бути не платником ПДВ, і маючи однаковий розмір внеску з м2 квартири  на утримання будинку та території   з аналогічним тарифом від ЖЕКу,  може акумулювати ці  20%  у своєму будинковому ремонтному фонді на власному рахунку у банку.

Розраховувати на те, що влада буде надалі дотувати сьогоднішніх власників виключно з місцевих чи державних бюджетів є дуже сумнівним. А капітально ремонтувати з кожним роком треба все більше і більше. Безумовно, без допомоги держави це вирішити самотужки неможливо і потрібний окремий Закон України « Про державну підтримку модернізації житлового фонду України». До речі, з такою ініціативою на 3-му Форумі ОСББ у Львові виступила Спілка власників житла України на чолі з екс-міністром ЖКГ України О.Ю.Кучеренко, яка і запропонувала  Кабінету Міністрів створити фахову робочу групу з розробки такого законопроекту.

Державна влада вже прийшла до розуміння, що треба щось робити, бо далі в житловому фонді просто наступить колапс. Так, є зрушення, і допомогою в цьому прийнята Постанова КМУ №599 щодо пільгового кредитування ремонтів та модернізації в ОСББ з державного бюджету. Але це майже непомітний крок у масштабах країни.

Четвертий месседж:

Саме ОСББ має право  напряму отримувати кошти з бюджету на модернізацію будівлі, капітальний ремонт та таке інше, включаючи можливість отримання грантів від різних фондів, в тому числі закордонних.

Багатоквартирний будинок є досить складним інженерним об’єктом нерухомого майна, місцем проживання великої кількості людей, тому його утримання у належному технічному і санітарному стані вимагає певних знань та зусиль.

Саме наявність ОСББ, з правом замовника послуг у  оновленого під сучасні потреби ЖЕКу,  чи у Житлово-Обслуговуючого Кооперативу, чи у приватного підприємства або управляючої компанії  приведе до здорової конкуренції на ринку житлово- комунальних послуг.

П’ятий месседж:

Співвласники будинків, тільки у разі створення ОСББ, будуть мати право самостійно обирати і визначати того управителя і виконавця, хто відповідає як фаховим, так і вимогам сьогодення.

І останнє, «власність – зобов’язує!», тому саме інституція ОСББ допомагає, через володіння та спільне утримання своєї співвласності, змінювати світогляд наших людей, підштовхує цивілізовано відноситися до свого спільного майна і у кінцевому результаті приведе  такого власника-співвласника до розуміння статусу відповідального громадянина. І не тільки у  будинку, а і на вулиці, в місті, в державі…

І.Скоропад

Опубліковано в рубриці Консультації

Ваш коментар