Створення ОСББ – це одне з завдань Загальнодержавної програми реформування та розвитку ЖКГ України.

V_Pogorielova

Прокоментувати цю тему ми запросили одного з найвідоміших  фахівців України з питань ОСББ – Вікторію Погорєлову (м. Київ).

« Створення ОСББ  – це наступний логічний крок після приватизації житлового фонду населенням. Населенням, на яке держава покладає надію співфінансування відновлення житлового фонду. Це необхідний крок для створення конкуренції на ринку житлово-комунальних послуг, бо поки співвласники не будуть мати легітимного органу прийняття рішень та можливості обирати виконавців послуг, про конкуренцію у цій галузі можна не говорити та не мріяти про прихід бізнесу з грошима.

Спеціальний закон  дає можливість співвласникам спільного майна об’єднатися та створити відповідну юридичну особу. Юридичну особу з спеціальним статусом. Для чого створюється ОСББ? Задля збереження та відновлення житлового фонду, для прийняття спільних рішень, для використання можливостей залучення фінансування, в т.ч. залучення кредитних ресурсів, для вибору виконавців житлово-комунальних послуг, в т.ч. енергосервісних компаній.

Деяка інформація. При затвердженні Загальнодержавної програми реформування ЖКГ були запрогнозовані наступні  контрольні цифри з планового створення ОСББ в Україні:

2010р. – 11215

2011р. – 14580

2012р. – 20140

2013р. – 32950

2014р. – 45530

Фактична кількість ОСББ за даними Держкомстату:

на 01.01.2010р. –  10329

на 01.01.2011р. –  11956

на 01.01.2012р. –  13872

на 01.01.2013р. –  15018

Як бачимо, населення у 2010-2011 роках виконало свою роль в реалізації Загальнодержавної програми  – створило заплановану кількість ОСББ.  Але держава весь період недофінансовувала галузь, і, що найболючіше – не виконала своїх зобов’язань щодо співфінансування підтримки діючих ОСББ та розробки нормативної бази.

Але можна жити без фінансової підтримки, аби не заважали творити. Творити нове майбутнє житлового фонду. Житлового фонду енергоефективного, доглянутого, в якому панує мир та злагода – основи заможної конкурентоспроможної держави.

Тому підтримка може бути не тільки фінансова, а і організаційна, правова, просвітницька. Ці важелі також не було використано в достатній мірі. Вже у 2011 році кількість проблем, з якими стикалося населення при створенні та діяльності ОСББ досягло критичної маси та загальмувало процес створення об’єднань. Мінрегіон узагальнював проблеми та робив спроби їх вирішувати,розуміючи необхідність системного підходу.  14 березня  2012 року Кабінет Міністрів України  Постановою №201 прийняв рішення « Про утворення Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків», як тимчасовий консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України.

Аналіз роботи ради показав, що не всі керівні посадові особи центральних органів виконавчої влади розуміють свої персональну роль та відповідальність за ліквідацію проблем, що існують при створенні та діяльності ОСББ.

Болючі  проблеми з наданням пільг та субсидій в будинках, де створено ОСББ, не вирішення питання соціального захисту, примус ОСББ приймати на себе невластиву роль виконавців послуг та вимога затверджувати органами місцевого самоврядування для них тарифу свідчить про нерозуміння окремими посадовими особами  статусу ОСББ в правовому полі, нерозуміння завдань, які виконує  ОСББ при реалізації Програми економічних реформ в Україні на 2010-2014 роки»

Вікторія Погорєлова.

Член Національної ради з питань функціонування об`єднань співвласників багатоквартирних будинків при Кабінеті Міністрів України, голова ОСББ «Мотор» (м.Київ).

Опубліковано в рубриці Новини

Ваш коментар