«У нас є з кого брати приклад!»

DSC03672

Заступник голови АОСББ “Жито-Мир” Алла Чепурнова : про польський досвід реформ та управління  житловим фондом у Польщі і Україні та ділиться  своїми враженнями щодо співпраці з PAUCI.

“Вже 20 років, як Україна започаткувала реформу житлово-комунального господарства, прийнявши  Закон «Про приватизацію державного житлового фонду». Але, зробивши перший крок, залишила головний Закон –« Житловий кодекс», фактично, на рівні радянської республіки.   Безумовно, були й інші передові кроки в цьому напрямку. Такі, як прийняття Закону «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Але реального впливу на стимулювання розвитку житлово-комунальних послуг, послуг з управління таким майном, як житловий будинок, не відбулось.

              На сьогодні  проблемою залишається розвиток професійного управління житловими будинками, в яких створені ОСББ, так і в будинках, які продовжують обслуговуватися комунальними ЖЕКами.

              Безперечно, не маючи достатнього досвіду у цій сфері діяльності, виникла потреба обміну досвідом у тих, хто вже пройшов цей шлях.DSC03687

              Саме з такою метою прийшла в Україну фундація українсько-польської співпраці  PAUCI, яка протягом 2012 року реалізувала один із своїх проектів – «Польський та український досвід управляючих компаній та сервісів для ОСББ». З квітня по грудень 2012 року голови правлінь та керуючі ОСББ, працівники ЖКГ міст Харкова, Житомира та Полтави приймали участь у навчаннях по програмі для майбутніх управителів житлових будинків, а також тих, хто бачить себе у ролі підприємця – надавача послуг з управління будинками.

                Одним з тих,  хто  сприяв  організації  цього  заходу у Житомирі,  була Асоціація ОСББ «Жито-Мир». Голови ОСББ – члени Асоціації, у рамках проекту стали слухачами 2-денного навчання за програмою «Налагодження роботи управляючої компанії  та сервісу для ОСББ – польський та український досвід».DSC03656

                Прибулі до Житомира керівники польських управляючих компаній та професійні управителі нерухомості ділились успішним досвідом ведення цього бізнесу. Саме так вони класифікували надання послуг з управління будинками.

Тому багатьом присутнім на навчанні житомирським головам ОСББ було дивним на перших порах чути таке визначення. Більшість голів ОСББ сприймали свою роботу скоріше, як громадську діяльність, аніж, як бізнес. Та зрозуміле подання фахового матеріалу швидко все розставило на свої місця.

             DSC03655   Учасники навчання отримали сучасний, європейського рівня досвід про управління нерухомістю, отримали головні аспекти створення та функціонування управляючих компаній та управителів, отримали інформацію про цілий комплекс напрацювань з питань, які можуть очікувати управителів у подальшій роботі.

                 За результатами навчання учасники  взяли участь (шляхом анкетування) у конкурсному відборі на навчальні візити до Польщі.  За фінансової підтримки  PAUCI  у серпні та жовтні 2012  року було організовано 2 навчальні 5-ти денні візити до польських міст Кракова та Катовіце, де учасники  ознайомились з польським досвідом обслуговування будинків, а також, технологіями енергозбереження будинків. Окрім навчальної частини поїздки, польська сторона організувала привітний прийом та культурне дозвілля для українських слухачів. Дехто з учасників поїздки вперше був за кордоном, їх дуже вразила наявна різниця у ментальності поляків, хоча, фактично ми були в однакових умовах життя ще років 25 тому назад.DSC03684

                  Тому дійсно, польський досвід, як нашого найближчого сусіда, не тільки дав певні профільні знання з управління майном, але й надав вагомий поштовх у цивілізованому розумінні та відношенні не тільки до своєї власності у будинку, а й до власності у своєму місті, у своїй країні.

                   Аналізуючи це навчання саме на аналітичній інформатиці за схемою «у них – у нас», я би хотіла зупинитися і більш ретельно її висвітлити. А саме:

 Польща:

  1. Управителем житлового будинку є фізична-юридична особа, яка має професійну ліцензію;
  2. Управитель внесений до єдиного Реєстру управителів і має професійну посаду «управитель нерухомістю»;
  3. Управитель нерухомістю має право виконувати технічну експертизу нерухомості;
  4. Управитель нерухомості має обов’язкове страхування цивільної відповідальності на суму 50 тис. євро;
  5. Управитель нерухомості має право самостійно обрати спосіб виконання діяльності, як найманий працівник або, як незалежний підприємець;
  6. Управитель нерухомістю,  відповідно до Закону,  несе професійну відповідальність та повинен відповідати кваліфікаційним вимогам.

            Крім того, у Польщі прийнято Положення про «Професійні стандарти управителя нерухомістю».DSC03657

 Україна:

                На жаль, Україна серед досягнень у даному напрямку, може заявити лише про наступне:

  1. На початку 2012 року спільним Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерством освіти, науки, молоді та спорту України було затверджено Перелік вищих навчальних закладів з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців для житлово-комунального господарства.
  2. Внесено доповнення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників у Розділі «Послуги підприємств житлового господарства». Додана така професія, як «Менеджер» (управитель) житлового будинку (групи будинків).

           Наступних кроків держави для реального розвитку управителів нерухомості у нашій країні зроблено не було. На жаль.

          Розуміючи внутрішню складну ситуацію у нашій державі, наші польські колеги теж не стоять на місці. Після незабутнього візиту до Польщі фундацією PAUCI на рівні Житомирської міської ради у сесійній залі була проведена більш об’ємна конференція на тему «Термомодернізація будинків –  10-ти річний досвід Польщі для України». Конференція проводилася для усіх бажаючих, в тому числі для керівного складу існуючих комунальних ЖЕКів. Всі учасники змогли отримати інформацію від експертів щодо проведення енергетичних аудитів будинків, підбору матеріалів для їх утеплення, обліку енергії, тощо.DSC03678

             Підсумовуючи все вищевикладене, можна з впевненістю сказати, що навіть при такому стані нормативно-правових актів та Законів України, узагальнюючи досвід наших польських колег, у нас є всі можливості реально впровадити ринкові відносини у сфері ЖКГ, зробити утримання житлового фонду країни якісним та ефективним.DSC03662

У нас є з кого брати приклад!

 А. Чепурнова

 

 

Опубліковано в рубриці Новини

Ваш коментар