ОСББ – це не “міні-ЖЕК”!

ОСББ -цк не міні ЖЕК

Як це визначено діючим законодавством, власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Згідно з Цивільним Кодексом України, розпорядження таким майном здійснюється за згодою всіх співвласників. У малих будинках  з невеликою кількістю квартир це достатньо легко втілити у життя, але домовитися всім співвласникам у дев’ятиповерхівці – досить проблематично. У такому випадку механізмом прийняття управлінських рішень в умовах спільної власності є ОСББ.

Метою створення ОСББ є легітимне прийняття спільних рішень щодо  питань утримання та використання спільного майна. При цьому правовий режим власності не змінюється, ОСББ не стає власником квартир, нежитлових приміщень, спільного майна у будинку. ОСББ не є і не може бути виконавцем житлово-комунальних послуг. Ваші приватизовані  або придбані квартири, в тому числі і сам будинок, не є комунальним майном.

ОСББ – це не „міні–ЖЕК”, як багато хто вважає, а добровільно створена юридична особа з власників квартир(приміщень) – співвласників будинку ,що виступає у господарських відносинах, як єдиний представник споживачів житлово-комунальних послуг. Для виробників і виконавців житлово-комунальних послуг, власне, ті ж самі споживачі,  лише організовані.

Багатоквартирний будинок є досить складним інженерним об’єктом нерухомого майна, місцем проживання великої кількості людей, тому його утримання у належному технічному і санітарному стані вимагає певних знань та зусиль.

Співвласники будинків, тільки у разі створення ОСББ, будуть мати право  обирати і визначати того управителя, хто відповідає як фаховим, так і вимогам сьогодення.

Надання житлово-комунальних послуг – це такий же бізнес, як продаж хліба чи картоплі і ніхто сьогодні вже не повинен за вас вирішувати, де вам харчуватися – у комунальній їдальні за встановленим  меню і розпорядком  чи у обраному вами  кафе або ресторані. Так само з квартирою і будинком. Ви отримали право на їх володіння, разом з правом власності отримали обов’язок цю власність утримувати  і саме вам вирішувати : хто, як і за які кошти буде утримувати ваше спільне майно.

Законодавство визначає три форми управління спільним майном:

-управління через  статутні органи об’єднання (ОСББ);

-передача всіх  або  частини функцій по управлінню неподільним і загальним  майном  житлового  комплексу  юридичній  особі   у відповідності з договором;(ЖЕК, УК, ПП)

– делегування визначених  статутом  повноважень  по  управлінню неподільним і загальним майном житлового комплексу асоціації (АОСББ).

В Україні переважна більшість об’єднань використовує перший або третій варіант. Варто зазначити, що  само ОСББ не надає послуг співвласникам, а здійснює «господарче забезпечення негосподарюючого суб’єкта» (самозабезпечення), оскільки, як єдиний замовник, забезпечує потреби співвласників в утриманні будинку та прибудинкової території, а в деяких будинках, за наявності дахових котелень чи теплопунктів – тепловодопостачанням.

Використовуючи перший варіант управління спільним майном, ми мусимо визнати, що  далеко не кожний голова правління ОСББ, маючи потрібні власні фахові знання, зможе  в повному обсязі відповідати критеріям менеджера(управителя) житлового будинку.

Досвід європейських країн засвідчує, що вартість послуг управителя може складати до 15% у структурі витрат на утримання будинку, тоді як частка адміністративних витрат – зарплата персоналу в об’єднанні, в якому управління здійснюється через статутні органи, може досягати 30%, а інколи 50% всіх витрат.

Об’єднуючись в Асоціацію ОСББ, співвласники можуть суттєво зменшити витрати на адміністративно-управлінські послуги  використовуючи більш ефективний спосіб утримання майна та наявності обслуговуючого персоналу.

Обираючи спосіб управління своїм майном, власники  тим самим надають поштовх до появи конкурентоспроможного управителя та виконавців житлово-комунальних послуг, а очікуваним результатом  буде більш якісне утримання житлового фонду.

 

Скоропад І. М.

Опубліковано в рубриці Консультації

Коментар до ОСББ – це не “міні-ЖЕК”!

  1. femida

    Спасибо автору этого документа! Вещь просто – незаменимая в каждом ОСМД!

Ваш коментар